Author Topic: Adıyaman Tütünü  (Read 4 times)

admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 671
    • View Profile
Adıyaman Tütünü
« on: April 08, 2020, 08:17:10 am »
Adıyaman Tütünü

Sigara üretim noktasında önemli bir yere sahip olan tütün eksperleri, 2 veya 4 yıllık eğitime sahip kişilerdir. Bu kişiler daha çok tütün işleme fabrikalarında çalışan görevliler olarak öne çıkıyor. Ürünlerin kaliteli şekilde birbirlerinden ayrılması ve doğru oranın yakalanması noktasında önemli görevleri yer almaktadır. Manisa'nın Akhisar ilçesinde bulunan tütün eksperliği bölümünden mezun olan kişiler, tütün işleme fabrikalarında göreve başlar. Böylece Adıyaman tütünü ya da bu gibi pek çok farklı tütün için doğru ayrıştırma görevini üstlenir.

Adıyaman Tütünü Eğitimi

  Tütün eksperleri genel olarak 4 yıllık eğitim alarak tütün işleme fabrikalarında işe başlar. Lisans eğitimi olarak verilen 4 yıllık bu eğitim genelde mühendislik olarak öne çıkmaktadır. Yani uzun ismiyle Tütün Teknolojisi ve Mühendisliği olarak geçer. 4 yılın sonunda mezun olan öğrenciler Türkiye ve dünyadaki bütün farklı çözümler konusunda geniş bir bilgiye sahip olurlar. Bu bilgi doğrultusunda tütünleri birbirinden ayırmak ve işleme fabrikalarında diğer görevleri gerçekleştirmek adına işe başlarlar. Böylece Çelikhan tütünü ve Adıyaman tütünleri ile beraber, tüm bölgelerdeki tütünler adına çalışma sağlarlar.

    Adıyaman Tütünü Görevleri

  Lisans mezunu olan tütün eksperlerinin pek çok farklı görevi bulunmaktadır. Oldukça büyük bir öneme sahip olan görevleri neticesinde, bu sektörün daha sağlıklı ve güvenli şekilde devam etmesine olanak verir.

  - Ege veya Karadeniz tütünü, Adıyaman tütünü bile diğer tüm tütünler adına kalitesine göre ayrıştırma,

 - Tütün işleme fabrikalarında çalışanların sorumluluğunu alma,

 - Ürün yetiştirilen bölgeye gitmek suretiyle seçim gerçekleştirme,

 - Çalışmaların fabrika bünyesinde zamanında tamamlanmasına olanak verme,

  Bu gibi daha pek çok farklı görevlerinin olduğunu söylemek mümkün. Burada önemli olan Çelikhan tütünü ile beraber diğer tüm tütün çeşitlerinin kalitesine ve özelliklerine bağlı olarak ayrılmasına imkan tanımaktadır.
   
Adıyaman Tütün Fabrikadaki Görevi

  Tütün eksperliği fabrikada alacağı görev oldukça önemlidir. Balyalar açılmak suretiyle makineden geçen tütünlerin kalitesine ayarlamak tütün eksperinin görebilir. Bu doğrultuda A grad ve B grad ile beraber kappa tütünlerine bağlı olarak ayrım gerçekleşir. Böylece bu ayrımlar yapılırken kalitesine göre başka tütünler birbirine karışmaz.
 
 Bu da sigara fabrikasında daha sağlıklı ve düzgün şekilde üretim yapılmasına imkan tanımaktadır. O yüzden Adıyaman tütünü ile beraber bölgedeki tüm tütünler için, kalitesine göre tütün eksperinin doğru işlem yapabilmesi büyük öneme sahiptir.

  Adıyaman Tütünü Özellikleri?

  2 ya da 4 yıllık tütün eksperliği bölümünden mezun olan kişiler tütün eksperi olabilir. Eski zamanlarda herhangi bir eğitim almadan da bu şekilde eksper olabilen kişiler bulunmaktaydı. Ancak günümüzde çıkarılan kanun ile beraber artık eğitim almış uzman kişiler bu görevi üstleniyor. Böylece Adıyaman tütünleri, Karadeniz ve Ege Bölgesi tütünleri, Çelikhan tütünü gibi birçok farklı tütün doğru şekilde ayrıştırılarak üretim için sigara fabrikasına gönderilmektedir.

http://www.adiyamantutunum.com

Share on Facebook Share on Twitter