Author Topic: Bu Oyunu Denediniz mi?  (Read 15 times)

admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 671
    • View Profile
Bu Oyunu Denediniz mi?
« on: October 31, 2020, 03:28:42 pm »
2002 yılında temeli atılıp 2004 yılında oyuncuların beğenisine sunulan ve popmundo.com oyununu denediniz mi?

Son teknolojiyle oyun sektörlerinde görüntü ve ses teknolojileri oldukça efektifken popmundo'da bu tarz şeyler önemli değildir. Bu bir browser oyunudur ve metin tabanlıdır. İçerisinde barındırdığı yüzlerce sayfa ve çok daha fazla buton ile oyuncularına ayrı bir dünya oluşturmayı başarabilmiş bir platform.

Popmundoyu tanıyalım. İçerisinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi Türkiye'den şehirlerin de bulunduğu 49 farklı şehir bulunur. Dünyanın 7 kıtasından en az bir şehir bulunur. Türk nüfusunun çoğunluğu sebebiyle oyun geliştiriciler Türkiye'den 4 şehir kurmakta çekinmemişler ve hatta oyuncuları ödüllendirmişler diyebiliriz. Bu şehirlerin her biri demokrasiyle yönetilir. Her 4 oyun yılında bir seçimler olur ve şehrin vatandaşları, kendi şehirlerini yönetecek Vali ve Baş Yargıcı belirler. Vali kendi kabinesini oluşturup şehri idare etmeye başlarken, Baş Yargıçsa kendisiyle beraber çalışacak Yargıçları seçer. Bu seçilmiş iki kişi 4 oyun yılı boyunca şehrin düzenini korumakla yükümlüdür ve şayet şehrin vatandaşlarını yani diğer oyuncuları kızdırırlarsa devrim nidalarıyla koltuklarından zorla kaldırılabilirler. Politika popmundo'nun her şehrinde var olan bir rpg dalıdır ve insanlar bu konuda ciddi ciddi açıklamalar yapmaktan asla çekinmezler. Siyasetle ilgileniyorsanız belki de keyif alabileceğiniz bir seçenek olabilir.

Bir de karakterler var tabii. Her oyuncu oyuna tek bir karakterle başlar ve yıllar içerisinde kendisi tercih ederse karakter sayısını artırabilir. Bu ne demek? Bir başka oyuncunun çocuğunu evlat edinebilir ya da kendi çocuğunuzu doğurup/doğurtup bu çocuğu da ana karakteriniz gibi yönetebilirsiniz.Popmundo'da karakterler esasen bir sayfadan ibarettir. Bu sayfada karakterinizin adı, yaşı, üye olduğu grup ve profil fotoğrafı gibi tanınmanızı sağlayacak esas bilgiler bulunduğu gibi, yetenekleriniz, müzik grubunuz, şarkılarınız, aileniz gibi ikinci planda kalan bütün bilgiler yer alır. Yukarıda gördüğünüz karakter 3436235 id numarasıyla Jeffrey Parker'dır ve benim an itibariyle oynadığım ana karakterdir. Bu sayfayı incelediğinizde benim karakterimle ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.Gelelim karakter gelişimine. Nasıl bir rol içine girmek istiyorsanız karakterinizi o şekilde geliştirebilirsiniz. Mesela yetenekten ziyade insanlarla iletişim gerektiren politika bir kariyer seçeneğidir ve bu alanda başarılı olabilmenizin tek yolu siyaset meydanlarında boy göstermek ve kendinizi seçmenin gözüne sokmaktır. Benzer şekilde çok az bir yetenek gelişimiyle doktor olup hasta karakterleri iyileştirmeyi seçebilirsiniz. Aynı şekilde birkaç yetenek geliştirerek polis ya da yargıç olabilirsiniz. Bu tarz mesleki kariyer seçenekleri olduğu gibi, hiçbir şekilde kariyer yapmamayı da seçebilirsiniz. Oyunun sadece sosyal tarafından faydalanıp insanlarla diyalog içinde kalmakta oldukça popüler bir seçim. Bütün bunların arkasında asıl kariyer seçeneği olaraksa müzik kariyeri yer alıyor ve oldukça uzun zaman ve emek gerektiriyor.Uzun zaman ve emek kısmını açmak gerekirse müzisyen olmak için gereken en az 10 yeteneği sıfırdan geliştirmek aşağı yukarı 10-12 ayınızı alıyor. Eğer daha profesyonel bir seviyeye geçmek istiyorsanız bu süreyi ikiyle çarpmalısınız. Tabii oyun içerisinde bu gelişim sürecini kısaltacak ürünler var ve bu ürünlerin bazıları da gerçek parayla sahip olunabilecek ürünler. Lakin bu ürünleri almadan da müzik kariyerine giriş yapabiliyorsunuz. Yani daha düşük konserler vererek turne yaparken, aynı zamanda yetenek de geliştirebiliyorsunuz. Ya da farklı kariyer alanlarında aktif bir şekilde oynarken arka planda müzik yeteneklerini geliştirebiliyorsunuz. Diğer bütün alternatifleri tükettikten sonra müzik kariyeri için hazır oluyor ve bu alanda da sıralamaları sallamaya başlıyorsunuz. Yani en azından benim için bu, bu şekilde gerçekleşti.
Yukarıda gördüğünüz ufak rozetler bütün bu kariyer alanlarında başardıklarınızı temsilen size verilen ufak ödüller. Örnek vermek gerekirse polislerin 1-100-1000 suçlu tutukladım rozetleri, doktorların 1-100-1000 hasta iyileştirdim rozetleri, İtfaiyecilerin 1-10-100 yangın söndürdüm rozetleri var. Hemen hemen her kariyer dalının kendi içinde rozetleri olduğu gibi, sosyal aktivitelerin de kendi içinde rozetleri var. Sevdiğim biriyle ilk defa birlikte oldum, ilk kez ebeveyn oldum, evlendim gibi. Bütün bunlar dışında müzik kariyeri rozetleri var bir de ki oyunun en prestijli rozetleri de bunlardır. Hangi listelerde en yüksek kaçıncı sırayı gördüğünüz, hangi yarışmaların ilk 3'üne girdiğiniz gibi bireysel başarıları içine alır. Her ne kadar bu başarılar grupla birlikte edinilse de grubun değil, sizin başarınızdır.Popmundo Oyununu Kim Yarattı
Son olarak pomundo'nun içinde Türkçe'nin de bulunduğu 21 farklı dile çevrildiğini belirtmekte fayda var. Bu da 21 farklı dilden insanla tanışma şansı demek. Bunun yanında Türkçe konuşan tercümanlar, editörler, forum moderatörleri ve camia temsilcileriyle her derdinizde çalabileceğiniz bir kapı olduğunu da belirtmeliyim. Eğer sizin de ilginizi çektiyse popmundo.com adresinden ücretsiz kayıt olup içeriye şöyle bir göz atabilirsiniz.Oyun girmek için tıklayın: https://www.popmundo.com

Share on Facebook Share on Twitter